Akademia rodzica

Czas oczekiwania na dziecko, jego narodziny, a potem pierwsze dni i tygodnie po porodzie to wielka zmiana w trybie życia, w priorytetach i dokonywanych wyborach. Uważamy, że do tej zmiany warto przygotować się jak najlepiej.

By wspierać młodych rodziców ŁOMŻYŃSKIE CENTRUM MEDYCZNE stworzyło specjalny program, który pomoże przygotować się zarówno do porodu, jak i początków macierzyństwa.
Chętnie podzielimy się z Wami naszą wiedzą, abyście mogli dokonywać świadomych wyborów, zgodnych z własnymi przekonaniami.

Projekt Akademii przewiduje:

10 spotkań przeznaczonych dla par spodziewających się zarówno pierwszego, jak i kolejnego dziecka. Cykl zajęć obejmuje spotkania z:

  • certyfikowanym doradcą laktacyjnym
  • neonatologiem
  • położną
  • dietetykiem
  • fizjoterapeutą
  • doradcą noszenia dzieci w chustach.

Podczas zajęć mówimy o:
– emocjach, bo zarówno okres oczekiwania na dziecko, poród i początki bycia rodzicem to czas, w którym emocje odgrywają wielką rolę;
– o tym, że poród nie jest zabiegiem medycznym (mimo, że najczęściej odbywa się w szpitalu!), ale bardzo osobistym i rodzinnym wydarzeniem, zmieniającym priorytety i wartości;
– fizjologicznym mechanizmie porodu, hormonach, które sterują jego przebiegiem;
– tym, jak ważna dla kobiety rodzącej jest obecność bliskiej osoby i co może ona zrobić, aby wspierać i przynosić ulgę rodzącej;
– sytuacjach, w których konieczne są interwencje medyczne, o ich skutkach i co zrobić, aby było ich jak najmniej;
– sytuacjach, w których konieczne jest cesarskie cięcie i co robić, aby zminimalizować ryzyko zakończenia porodu w ten sposób;
– tym, czego najbardziej potrzebuje Wasze dziecko gdy się urodzi i jak możecie mu to zapewnić.

Uczymy:
– jak rozpoznać, że to już, jak nie „stracić głowy”, gdy nadejdą pierwsze skurcze, co zabrać ze sobą do szpitala;
– jak skutecznie radzić sobie z bólem poprzez masaż, relaksację, ruch i zmianę pozycji;
– jak oddychać, aby przejść zwycięsko przez wszystkie etapy porodu;
– jak prawidłowo karmić piersią;
– jak udzielić pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia noworodka;
– jak być pomocną osobą towarzyszącą;
– jak nie dać się ponieść panice w pierwszych dniach opieki nad noworodkiem;
– jak opiekować się dzieckiem i jak je pielęgnować.

Zajęcia realizowane są w formule hybrydowej: stacjonarnie i online. Mieścimy się w Ośrodku Edukacji Zdrowotnej Łomżyńskiego Centrum Medycznego przy ulicy Wyszyńskiego 2 lokal 6, gdzie w iście bajecznych warunkach przygotowujemy przyszłych rodziców do ich nowej roli.

Warunkiem uczestnictwa jest ukończony 21 tydzień ciąży oraz posiadanie deklaracji do położnej POZ Łomżyńskiego Centrum Medycznego.

Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu 696 457 988 lub na profilu facebook.com/polozna.lcm

Serdecznie zapraszamy!

Akademia Rodzica ŁCM współpracuje z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych, w którym deponowana jest krew pępowinowa, co warto o tym wiedzieć?

Krew pępowinową można zdeponować tylko raz w życiu – podczas porodu. To niezwykle ważna decyzja, która powinna zostać podjęta świadomie. Dlatego przedstawiamy kilka informacji, które mogą Państwu pomóc.

Czym są komórki macierzyste? Komórki macierzyste obecne są w naszym organizmie przez całe życie, ale ich liczba i potencjał z wiekiem maleją. W późniejszym okresie występują przede wszystkim w tych tkankach, w których niezbędne jest stałe wytwarzanie nowych komórek, np. w szpiku, skórze, jelitach, tkance tłuszczowej. Powszechnie stosowane w medycynie źródła komórek macierzystych to szpik, krew obwodowa oraz krew pępowinowa.

Klucz do świata medycyny regeneracyjnej. Niezwykłe możliwości krwiotwórczych komórek macierzystych pozwalają na szerokie ich zastosowanie w medycynie. Przeszczepienia komórek macierzystych z krwi pępowinowej są obecnie standardowo wykorzystywane w leczeniu niektórych chorób nowotworowych (np. ostre i przewlekłe białaczki, chłoniaki), chorób układu krwiotwórczego (np. różne typy niedokrwistości) i odpornościowego (tzw. zespół SCID) oraz pewnych schorzeń dziedziczonych genetycznie. Lista chorób, w leczeniu których stosuje się komórki macierzyste, liczy ponad 70 pozycji.

Co zrobić by je zdeponować? Aby zabezpieczyć krew pępowinową należy na przełomie 2 i 3 trymestru ciąży skontaktować się z bankiem rodzinnym oraz podpisać umowę na przechowywanie. Usługa ta nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej informacji o procedurze pozyskiwania krwi pępowinowej znajdą Państwo na stronie www.pbkm.pl