Palaczu sprawdź swoje płuca!

Zapraszamy osoby palące, pomiędzy 40. a 65. rokiem życia na bezpłatne badania spirometryczne sprawdzające stan zdrowia płuc. Badania są realizowane w ramach Programu Profilaktyki Chorób Odtytoniowych, w tym Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POCHP). Z badań mogą skorzystać osoby, które palą tytoń lub e-papierosy, nie brały udział w programie w ostatnich 3 latach oraz nie mają rozpoznanego POCHP, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy. Jeśli Ciebie problem palenia tytoniu nie dotyczy – pomyśl o swoich najbliższych i przekaż informację o możliwości badania.

Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje ok. 2 miliony osób, wiele osób jest nie zdiagnozowana i nie wie o swojej chorobie. Jedynym objawem choroby przez wiele lat może być przewlekły kaszel, ale skutki choroby są bardzo poważne, nieleczona choroba prowadzi do wielu komplikacji i przedwczesnej śmierci. Dlatego każdy palacz, zwłaszcza między 40 a 65 rokiem życia, powinien sprawdzić stan zdrowia swoich płuc.

Badanie spirometryczne jest proste, niebolesne i trwa około 5 minut. Osoby, u których zostanie wykryta choroba otrzymają szybką pomoc i leczenie realizowane przez lekarza POZ lub specjalistę pulmonologa.