Mammobus w ŁCM

Już 40% naszych pacjentek POZ ma wykonaną mammografię!

W Polsce na nowotwory zapada każdego roku ponad 165 tys. osób. Eksperci przewidują, że do 2030 roku liczba ta wyniesie około 200 tys. Czy przyczyną wzrostu zachorowań jest też między innymi  pandemia Covid-19  i brak szybkiego dostępu do diagnosty? Niestety, ale tak. Dlatego w przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem, do Łomżyńskiego Centrum Medycznego, przyjechał mammobus, w którym w ciągu kilku godzin, przeprowadzono prawie 70 badań mammograficznych pacjentek naszego POZ.

Od rana, w piątek, 27 stycznia 2022 roku, rejestrator i organizator Norbert oraz technik radiolog Anna z firmy Medica, mimo wietrznej i deszczowej pogody, przyjęli wszystkie zapisane, na ten dzień panie. Jedną z pierwszych pacjentek, która zgłosiła się na badanie mammograficzne była dr Anna – lekarka, anestezjolog, która po skończonym dyżurze w grajewskim szpitalu specjalnie przyjechała na to badanie. – „Co dwa lata staram się badać, bo profilaktyka to sprawa najważniejsza” – mówi pani doktor. „I cieszę się, że w obecnym czasie, przy takim nawale obowiązków w pracy, udało mi się znaleźć trochę czasu, i przyjść do Centrum”. Zadowolona z wizyty jest też pani Małgorzata, który przyjechała z Dębnik w gminie Zbójna.  – „Zatelefonowala do mnie miła pani z Łomżyńskiego Centrum Medycznego zachęcając do udziału w badaniu. Zgodziłam się, ponieważ trzy lata temu uczestniczyłam już w podobnym badaniu. Wynik był wtedy dobry. A, że lata lecą, to dbać o siebie trzeba bardziej, zwłaszcza teraz gdy zaraza szaleje”. Do pani Krystyny z Drozdowa również telefonowano z rejestracji ŁCM. – „Badałam się już dosyć dawno, a wiadomo po sześćdziesiątce, rożnie to z chorobami bywa. Nie boli, nie boli, a gdy zaboli, to może być już za późno. I dlatego tu jestem. Wdzięczna też jestem Centrum, że pamiętano o mnie i zaproszono na dzisiejsze badania”. 

Według NFZ, objęcie populacji programem mammograficznym w mieście Łomża wynosił 20 % , a wśród naszych pacjentek POZ przekracza już 40 % ! Przy czym są to tylko dane na dzień 31 stycznia 2022 roku, a objęcie populacji mierzy się w cyklu dwuletnim. Tak dobry wynik zawdzięczamy zespołowi call-center, który w ramach koordynacji opieki profilaktycznej aktywnie zaprasza pacjentki na badania oraz pielęgniarkom i położnym które w ostatnim okresie objęły nasze pacjentki intensywną edukacją zdrowotną w ramach projektu „Zrób Mammografię!”. Nie spoczywamy na laurach –  kolejna wizyta sympatycznej ekipy mammobusa już w kwietniu! (KK)