Badania mammograficzne

Z badań mogą skorzystać wszystkie Panie pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, które nie miały wykonywanej mammografii w okresie ostatnich 24 miesięcy. Badania będą realizowane w mammobusie przy Łomżyńskim Centrum Medycznym (ul. ks. Kardynała Wyszyńskiego 9) w dniu 31 stycznia i 1 lutego. Rejestracja na badania pod numerem 42 254 64 17. Badania są bezpłatne, realizowane w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż.

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się od pasa w górę. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu. Weź ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Najważniejszą częścią badania jest prawidłowe ułożenie piersi. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce mammografu i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund, a całe badanie kilka minut.

Pamiętaj – mammografia pozwala wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby, gdy możliwe jest jej skuteczne leczenie.