Szczepienie przeciwko HPV = skuteczna ochrona przed nowotworami narządów płciowych

Zapraszamy na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dziewczęta i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Aby uzyskać skuteczną ochronę, należy przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż. i może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem 2-dawkowego schematu). Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

W Łomżyńskim Centrum Medycznym szczepimy preparatem Gardasil 9 – czyli szczepionką chroniąca przed 9 typami wirusa HPV.

Zapisz się na bezpłatne szczepienia pod numerem 862 166 555.

                                                                       

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Niektóre typy HPV wywołują niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny), inne posiadają wysoki potencjał onkogennym i są odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej – dlatego ważne aby szczepić dzieci przed rozpoczęciem współżycia. W ciągu swojego życia 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi. Dlatego szczepieniu powinny być poddane dziewczynki oraz chłopcy!

Polecamy szczegółowe i rzetelne informacje na temat szczepień na: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/