Pomóc może nie tylko ginekolog

W Łomżyńskim Centrum Medycznym możesz uzyskać nie tylko konsultacje lekarza ginekologa-położnika, badania USG i KTG, ale także konsultację położnej. W wielu kobiecych sprawach dotyczących ciąży, porodu lub opieki nad noworodkiem położna może poświęcić Ci więcej czasu i empatii niż lekarz. Nie z każdym problemem trzeba się też od razu kierować do ginekologa.  Dla pacjentek objętych naszą stałą opieką, położne zlecają badania laboratoryjne i wypisują recepty w ramach kontynuacji farmakoterapii. Wymaz do badania cytologicznego może pobrać położna – wynik zawsze oceniany jest w laboratorium (zakładzie diagnostyki cytologicznej). Położna może także pobrać wymaz z pochwy i ocenić go pod mikroskopem w kierunku infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub pierwotniakowej. To badanie zwane jest biocenozą pochwy lub oceną stopnia czystości pochwy.

W warunkach fizjologicznych pochwę zasiedlają głównie pożyteczne bakterie zwane pałeczkami kwasu mlekowego oraz w mniejszych ilościach inne bakterie i grzyby – również chorobotwórcze. Nie powodują one jednak problemów, ponieważ pałeczki kwasu mlekowego, zapewniają utrzymanie odpowiednio niskiego pH (3,5-4,5) oraz wydzielają substancje hamujące namnażanie drobnoustrojów patologicznych (i tych obecnych normalnie i tych, które dostaną się z zewnątrz). Zachwianie równowagi mikrobiologicznej (np. wskutek przyjmowania antybiotyku, złych nawyków higienicznych, zaburzeń hormonalnych) skutkuje rozwojem infekcji.

Wskazaniem do wykonania biocenozy pochwy są wszelkie stany zapalne pochwy. Badanie czystości pochwy pozwoli określić naturę i przyczynę zapalenia – czy jest ono wywołane przez bakterie czy grzyby. Niezwykle ułatwi to zaordynowanie odpowiedniego leczenia.

 

 

Niepokojące objawy, które powinny nas skłonić do wykonania biocenozy pochwy, to:

  • pieczenie lub świąd okolic pochwy i sromu,
  • występowanie upławów,
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz – stanom zapalnym dróg moczowych towarzyszą też często zaburzenia równowagi bakteryjnej w drogach rodnych.

Wymaz z pochwy może być szczególnie przydatny w ciąży, bowiem infekcje intymne w tym okresie stanowią duże zagrożenie dla matki i płodu.

Badanie wykonuje się też podczas leczenia stanu zapalnego pochwy lub sromu – aby potwierdzić skuteczność terapii.

Jeśli trapią Cię dolegliwości ginekologiczno-położnicze skontaktuj się z położną Łomżyńskiego Centrum Medycznego, która wybierze dla Ciebie najlepszą ścieżkę postępowania w ramach NFZ lub wizyt prywatnych.